Ściana kuchenna zarówno za zlewozmywakiem, jak i za całą powierzchnią blatu roboczego jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Chlapiąca woda, tłuszcz czy plamy po różnego rodzaju płynach. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu powierzchni w tym miejscu. Szczególnej uwagi wymaga miejsce tuż za zlewozmywakiem, w którym na bieżąco wykonuje się prace kuchenne. Jak zabezpieczyć powierzchnię ściany przed skutkami ciągłego zalewania? Przede wszystkim należy poszukać odpowiedniego materiału do jej pokrycia.
Materiał pokrywający ścianę za zlewozmywakiem powinien ją przede wszystkim zabezpieczać przed wilgocią. Równie ważne jest, aby był trwały i łatwy w czyszczeniu. Tak naprawdę wymienione cechy mają tylko niektóre rodzaje wykończeń. Oczywiście nie ma takiego, którego zastosowanie nie byłoby możliwe. Wszystko w sumie zależy od naszej fantazji, nawet pokrycie wodoodporną farbą lub położenie tapety jest możliwe. Trzeba tylko pamiętać, że tak wykańczając ścianę nad zlewem, należy przygotować się na częste jej czyszczenie. Widać będzie na niej każdą kroplę wody i nawet najmniejsze zabrudzenie, a czyszczenie nie będzie proste. Ścianę w tym newralgicznym miejscu da się przykryć również drewnem. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to jego właściwe zabezpieczenie. Farba, tapeta czy drewno to może i modne ale wysoce niedopasowane do miejsca rozwiązania i raczej ich nie polecamy. Są po prostu NIEPRAKTYCZNE.
Odpowiedni materiał na pokrycie ścian przy zlewozmywaku (pamiętajmy także o ścianie przy kuchence) to podstawowy warunek wieloletniej czystości w tych miejscach. Warto stosować dwie proste zasady - jak najbardziej gładkie powierzchnie materiału, możliwie największy format (jak najmniej łączeń).
Stosunkowo tanie i estetyczne rozwiązanie. Trwała i łatwa w utrzymaniu w czystości powierzchnia. Duża ilość kolorów do wyboru. Jednak takie rozwiązanie ma już lata świetności za sobą.
Płytki to najpopularniejszy i ponadczasowy rodzaj pokrycia ściany za zlewozmywakiem. Dotychczas uważane za najtrwalsze i jedyne rozwiązanie. Różnorodność barw i kolorów wciąż kusi. Wbrew pozorom ułożenie płytek nie należy do najtrudniejszych czynności. Wymaga jedynie cierpliwości i precyzji. W przeciwieństwie do pokryć jednoczęściowych tu każdą, czasami bardzo małą płytkę należy przymocować osobno. Nawet drobne przesunięcie może spowodować zaburzenie wzoru lub szeregu. Ciekawie wyglądają płytki w formie mozaiki lub płytki większych rozmiarów. W zależności od kolorystyki pokryta nimi ściana będzie współgrała zarówno z wnętrzem nowoczesnym, jak i klasycznym. Mniejsze płytki będą odpowiednie do małych pomieszczeń i aneksów kuchennych w małych mieszkaniach. Większe do nowoczesnych i przestronnych kuchni oraz aneksów połączonych z dużymi salonami. Płytki umieszcza się zwykle pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Mogą być położone wzdłuż całego blatu lub nad samym zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Decydując się na to rozwiązanie, zawsze należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej fugi. Musi być ona PRAKTYCZNA czyli łatwa w czyszczeniu i dobrana kolorystycznie. Od jej jakości zależy późniejszy wygląd i podatność na zabrudzenia, dlatego jeśli to możliwe stosujemy zasadę - im węższa tym lepsza.
Szkło to wygoda i nowoczesność, idealne rozwiązanie dla osób, którym znudziły się tradycyjne płytki. Jest ono nie tylko dekoracyjne, ale też świetnie powiększa wnętrze. Co najważniejsze ściana pokryta szkłem jest "genialnie" łatwa do utrzymania w czystości. Szkło plus odpowiednio dobrany do stylu kuchni zlewozmywak granitowy - efekt murowany!
Istnieje kilka sposobów na pokrycie szkłem kuchennej ściany. Pierwszy z nich polega na położeniu szkła bezbarwnego, które wyeksponuje znajdującą się pod nim ścianę (rzadko stosowane). W taki sposób można jednolicie ozdobić ściany w salonie oraz przylegającym do niego aneksie kuchennym.
W sprzedaży dostępne są także szkła specjalnie barwione lub posiadające różnorodne nadruki. Nadadzą one kuchni odpowiedniego charakteru i wpasują się w stylizację pomieszczenia. Szklane pokrycia kuchennych ścian występują w wersji jednego dużego panelu dopasowanego wielkością do ściany. Mogą mieć również postać dużych płyt, zwykle większych niż zwykłe płytki.