Czyszczenie zlewozmywaka granitowego


Bardzo często spotykamy się z pytaniami naszych klientów odnośnie pielęgnacji zlewozmywaka. Wahają się przed zakupem zlewozmywaka granitowego z obawy o jego ograniczoną odporność na zabrudzenia.

Ach ten buraczek...
Na blogach i forach internetowych pojawiają się często wpisy przestrzegające przed zakupem zlewu granitowego ze względu na to, iż nie jest odporny na działanie np. soku z buraczków. Warto do tego zagadnienia podejść zdroworozsądkowo i jeśli zastanowimy się chwilę to wiemy, że mało który materiał odporny jest na działanie "buraczanego przeciwnika". Tak jest z blatem kuchennym, miskami czy ściereczkami. Nie oznacza to jednak, że absolutnie nie wolno nam się zbliżać z buraczkiem, kawą, herbatą czy innym barwiącym napojem do zlewu. Można, tylko dobrze jest szybko opłukać powierzchnię zlewozmywaka bieżącą wodą i śladu po barwniku nie będzie.

Czyszczenie i pielęgnacja zlewozmywaka
Czyszczenie zlewozmywaka granitowego nie różni się absolutnie niczym od czyszczenia zlewu wykonanego z innego materiału i nie wymaga też specjalistycznych drogich preparatów. Jak zawsze ważne są systematyczne zabiegi. Najlepiej postanowić sobie, iż raz w tygodniu zadbamy o piękny wygląd naszego zlewozmywaka. To spowoduje, iż na dnie komory nie nagromadzi nam się gruba warstwa kamienia, który wytrąca się z wody i może ulegać przebarwieniom od wspomnianej już kawy, herbaty czy soków.
Cotygodniowy zabieg pielęgnacyjny proponujemy rozpocząć od "odkamienienia" zlewozmywaka. Mamy kilka możliwości. Można polać/popryskać go płynem do usuwania nalotu kamiennego (stosowanego w łazience czy kuchni) lub jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych sposobów czyszczenia to użyjmy octu czy sody oczyszczonej. Generalnie celem jest rozpuszczenie osadu kamiennego, który zebrał się na dnie komory naszego zlewozmywaka.
Po kilku minutach możemy delikatnie potrzeć zlewozmywak twardszą częścią zmywaczka kuchennego i całość obficie spłukać ciepłą wodą. Gdy już to zrobimy dokładnie osuszamy zlewozmywak ściereczka lub ręcznikiem papierowymi i przechodzimy do ostatniego etapu: konserwacji. Nasz sposób jest bardzo prosty, tani i nieszkodliwy dla zdrowia naszego i innych domowników. Polega on na naniesieniu na powierzchnię zlewozmywaka granitowego cieniutkiej warstwy oleju jadalnego i pozostawieniu go na kilka - kilkanaście minut. Po tym czasie za pomocą ręcznika papierowego usuwamy nadmiar oleju. Zlewozmywak wygląda jak nowy i jest przy tym w naturalny sposób zaimpregnowany i zabezpieczony przed zabrudzeniem.