Czyszczenie zlewozmywaka granitowego


Bardzo często spotykamy się z pytaniami naszych klientów odnośnie pielęgnacji zlewozmywaka. Wahają się przed zakupem zlewozmywaka granitowego z obawy o jego ograniczoną odporność na zabrudzenia.

Ach ten buraczek...

Na blogach i forach internetowych pojawiają się często wpisy przestrzegające przed zakupem zlewozmywaków granitowych ze względu na to, iż nie są odporne na działanie np. soku z buraczków. Warto do tego zagadnienia podejść zdroworozsądkowo i jeśli zastanowimy się chwilę to wiemy, że mało który materiał odporny jest na działanie "buraczanego przeciwnika". Tak jest z blatem kuchennym, miskami czy ściereczkami. Nie oznacza to jednak, że absolutnie nie wolno nam się zbliżać z buraczkiem, kawą, herbatą czy innym barwiącym napojem do zlewu. Można, tylko dobrze jest szybko opłukać powierzchnię zlewozmywaka bieżącą wodą i śladu po barwniku nie będzie.

Czyszczenie i pielęgnacja zlewozmywaków

Zlewozmywaki granitowe czyścimy w dokładnie taki sam sposób jak każdy sprzęt kuchenny - regularnie i starannie. Pielęgnacja nie różni się absolutnie niczym od czyszczenia zlewu wykonanego z innego materiału i nie wymaga też specjalistycznych drogich preparatów.
Jak zawsze ważne są systematyczne zabiegi.

Czyszczenie codzienne

Zapobieganie

 • nie dopuszczamy do powstawania na powierzchni zlewozmywaka trudnych do usunięcia zanieczyszczeń
 • substancje silnie barwiące spłukujemy od razu np. sok z buraków, wino, kawa, herbata, ślady po owocach takich jak jagody czy truskawki, im szybciej to zrobimy tym mniej pracy czeka nas później

Mycie

 • w codziennej pielęgnacji używamy gąbki i stosujemy płyn do naczyń (lub inny delikatny detergent)
 • po każdym użyciu warto wytrzeć zlewozmywak do sucha (prawie nikt tego nie robi a warto)
 • na zakończenie dnia warto umyć zlewozmywak płynem do naczyń i wytrzeć do sucha
 • regularnie usuwamy z sitka odpadki organiczne

Czyszczenie cotygodniowe

Najlepiej postanowić sobie, iż raz w tygodniu zadbamy o piękny wygląd naszego zlewozmywaka. To spowoduje, iż na dnie komory nie nagromadzi nam się nawet cienka warstwa kamienia, który wytrąca się z wody i może ulegać przebarwieniom od wspomnianej już kawy, herbaty czy soków.

Cotygodniowy zabieg pielęgnacyjny proponujemy rozpocząć od odkamienienia. Mamy kilka możliwości.
Można polać/popryskać go płynem do usuwania nalotu kamiennego stosowanego w łazience czy kuchni. UWAGA - ZAWSZE czytamy etykiety produktu! nie każdy się bowiem nadaje, działanie środka czyszczącego można bezpiecznie sprawdzić na spodniej części zlewozmywaka.
Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych sposobów czyszczenia to użyjmy octu, sody oczyszczonej, sody kalcynowanej czy kwasku cytrynowego.
Generalnie celem jest rozpuszczenie osadu kamiennego, który mógł się zebrać na dnie komory.

Po kilku minutach możemy delikatnie potrzeć zlewozmywak twardszą częścią zmywaczka kuchennego i całość obficie spłukać ciepłą wodą (przy silniejszych zabrudzeniach możemy się posiłkować mleczkiem kuchennym z drobnym granulatem oczywiście takim bez dodatków wybielaczy czy substancji żrących). Gdy już to zrobimy dokładnie osuszamy mytą powierzchnie ściereczka lub ręcznikiem papierowymi i przechodzimy do ostatniego etapu: konserwacji. Nasz sposób jest bardzo prosty, tani i nieszkodliwy dla zdrowia domowników. Polega on na naniesieniu na powierzchnię zlewozmywaka granitowego cieniutkiej warstwy oleju jadalnego i pozostawieniu go na kilka - kilkanaście minut. Po tym czasie za pomocą ręcznika papierowego wcierając w powierzchnię, usuwamy nadmiar oleju. Zlewozmywak wygląda jak nowy i jest przy tym w naturalny sposób zaimpregnowany i zabezpieczony przed zabrudzeniem czy powstawaniem zacieków.

W sprzedaży są również specjalne pasty i impregnaty do zlewozmywaków granitowych. Oczywiście można ich używać, ale zachowując odpowiednią częstotliwość mycia, naszym zdaniem wystarczą zwykłe codzienne i niedrogie środki myjące.

Czego nie robimy przy czyszczeniu zlewozmywaka?

 • nie używamy ostrych drucianych czyścików
 • nie stosujemy preparatów zawierających w składzie ostre ścierne składniki
 • nie używamy jakichkolwiek agresywnych, żrących preparatów i wybielaczy, środków do wc czy udrażniania rur!
 • nie używamy kostek do zmywarki ani proszków do prania!

Uwagi końcowe

 • w przypadku wody silnie zanieczyszczonej związkami wapnia i żelaza, warto zainwestować w filtry instalacji wodociągowej i zmiękczacz wody
 • zlewozmywaki granitowe i kwarcowe nie są niezniszczalne i w 100% odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, które mogą powstać przy użyciu nieodpowiednich środków czyszczących czy niewłaściwej eksploatacji
 • należy bezwzględnie unikać kontaktu zlewozmywaka z wszelkiego rodzaju lakierami, zmywaczami do paznokci, rozpuszczalnikami, zapalonymi papierosami