Jaki zlewozmywak wybrać?


Remontując czy tworząc od podstaw kuchnię co chwilę stajemy przed koniecznością wyboru jakiegoś sprzętu czy materiału wykończeniowego. Są to trudne i bardzo czasochłonne wybory. Jedni z nas podejmują decyzję instynktownie, inni radzą się sprzedawcy a jeszcze inni sami gromadzą niezbędną wiedzę aby znaleźć ten idealnie pasujący do oczekiwań sprzęt. Chcielibyśmy ułatwić Państwu proces wyboru najbardziej odpowiedniego zlewozmywaka kuchennego.

Poniżej w trzech punktach opiszemy etapy wyboru zlewozmywaka i podpowiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

1. Określamy wielkość szafki i przestrzeń w szafce przewidzianą do montażu zlewozmywaka

Jeśli mamy już gotowe lub zaprojektowane meble to musimy ustalić dokładnie ile jest przestrzeni do montażu naszego zlewozmywaka. Bardzo istotne jest właśnie odróżnienie szerokości szafki od wymiaru podbudowy. "Podbudowa" to wewnętrzna szerokość szafki - odległość między ściankami szafki, w której musi zmieścić się komora zlewozmywaka wraz z baterią ewentualnie korkiem automatycznym i przelewem.  Przykładowo typowa "czterdziestka" to szafka o całkowitej szerokości 40 cm i ściankach bocznych z płyt grubości min. 18 mm. to oznacza, że podbudowa ma wymiar 36,4 cm. Trzeba na to zwracać uwagę szczególnie przy montażu w małych szafkach.

podbudowa 36,4 cm
podbudowa zlewozmywaka

Łatwo zauważyć, że w przypadku wyżej przedstawionych zlewozmywaków mimo tego, że komory są tej samej szerokości, to jednak ze względu na inne rozmieszczenie otworów, wymagana jest różna podbudowa.

Często szukane:

2. Wybór ilości komór zlewozmywaka

Wiedząc już jaką przestrzenią do montażu zlewu dysponujemy, możemy przejść do kolejnego etapu polegającego na wyborze wielkości i ilości komór. Możemy zdecydować się na zlewozmywak dwukomorowy, półtorakomorowy lub jednokomorowy. Ilość komór w zlewie uzależniona jest (poza dostępnym miejscem) od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli stołujemy się głównie poza domem a w kuchni jest zmywarka, to raczej nie ma potrzeby aby decydować się na duży dwukomorowy zlewozmywak. W takim przypadku lepiej postawić na jedną niewielką komorę - najlepiej podwieszaną (jeśli mamy blat kamienny). Jeśli natomiast kuchnia jest naszym królestwem i nieustannie myjemy w niej naczynia. owoce i warzywa, robimy przetwory to idealnym rozwiązaniem będą dwie komory w zlewozmywaku. Rozwiązaniem pośrednim jest zlewozmywak 1,5komorowy, który tworzy mała i duża komora.
Powierzchnia zlewozmywaka jednokomorowego i półtorakomorowego może zostać powiększona poprzez obecność ociekacza. Może być on mniejszy i wykorzystamy go tylko do tego alby odłożyć po umyciu szklankę czy zmywaczek lub większy i wtedy wykorzystamy go do osuszania umytych produktów czy kilku naczyń kuchennych.

zlew jednokomorowy bez ociekacza
zlew jednokomorowy z ociekaczem
zlew półtorakomorowy bez ociekacza
zlew w półtorakomorowy z ociekaczem

3. Wybieramy kształt oraz kolor zlewozmywaka

Na koniec pozostaje nam to co najprzyjemniejsze: wybór kształtu i koloru naszego nowego zlewozmywaka. W zależności od stylu kuchni możemy zdecydować się na model prostokątny lub owalny. Jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak z ociekaczem to warto zwrócić uwagę na sposób zdobienia tegoż ociekacza. Dobrze dobrany może stanowić ciekawe dopełnienie stylu kuchni.

Szeroka paleta odcieni zlewozmywaków granitowych umożliwia nam wybór idealnego koloru zlewu do całej koncepcji kuchni. Na szczęście nie jesteśmy skazani już na białe emaliowane czy stalowe komory. Możemy wybierać między bielą a czernią, beżem, kolorem pustynnym czy bardzo modną szarością. Oferujemy także zlewozmywaki w kolorze czerwonym, niebieskim czy zielonym. Zatem wybór jest jest naprawdę duży a ciekawostką to, że do większości kolorów mogą Państwo dobrać idealnie dopasowany dozownik na płyn i baterię kuchenną.

kolory zlewozmywaków