Zlewozmywaki granitowe - z czego są wykonane?


Czym właściwie są popularne tak w ostatnich latach zlewozmywaki granitowe?

Jak powstają? Z czego są zrobione? Jakie są ich właściwości?


Na początku należałoby dokonać małego sprostowania. Termin zlewozmywaki granitowe to tak naprawdę powszechnie przyjęta na polskim rynku, nazwa handlowa zlewów konglomeratowych określanych czasami jako zlewozmywaki kompozytowe (spotyka się nawet nazwę zlewozmywaki kamienne). Nie jest to tak jak mogłoby się wydawać czysty 100% produkt granitowy. Powstaje on z połączenia odpowiedniej granulacji piasków kwarcowych z żywicami. Masa jest odlewana w specjalnych formach nadających właściwy kształt i właściwości zlewozmywakom. W zależności od założeń jakościowych i technologii stosowanej przez producenta proporcje między piaskami a żywicami bywają różne. Dobrej jakości zlewozmywak granitowy powinien składać się w 70 - 80% z kruszywa i w 30 - 20 % z żywic. W przypadku sprzedawanych przez nas zlewozmywaków ten skład to: kruszywo mineralne 80% i wysokiej jakości dedykowane importowane żywice 20%.
Tylko właściwie dobrane, sprawdzone bezpieczne komponenty i odpowiednia proporcja zagwarantuje odpowiednią wysoką jakość i trwałość zlewozmywaka kompozytowego, czyli granitowego i kwarcowego.

zlewozmywaki granitowe
zlewy granitowe

Bezpieczny zlewozmywak kuchenny powinien być bezwonny. Ulatniający się intensywny i nieprzyjemny zapach żywic powinien być dla nas sygnałem, iż zlewozmywak nie jest najlepszej jakości.

Czasami spotykamy się też z błędnymi informacjami mówiącymi o tym, iż porządny zlew granitowy (z dużą zawartością naturalnego kruszywa) jest chropowaty. Nie zawsze jest to prawdą. Wykończenie zlewozmywaka zależne jest od stosowanej przez producenta technologii. Im jest ona bardziej dopracowana a maszyny wyższej jakości, tym powierzania zlewu będzie bardziej gładka. Z drugiej jednak strony trzeba też uważać, gdyż gładką powierzchnię będzie miał zlewozmywak, który ma w strukturze przewagę żywic. W takim przypadku warto się wczytać w opis produktu i zwyczajnie podnieść zlewozmywak aby stwierdzić czy jest odpowiednio ciężki. Dobre zlewozmywaki granitowe ważą około 8-10 kg mały i nawet do 20 kg duży.
Niestety na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić dobry i zły produkt, tym bardziej kupując na odległość, w sklepie internetowym, na podstawie zdjęć, gdzie często zamiast nich publikowane są wizualizacje komputerowe. Pięknie wyglądające ale czasami mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Zastosowanie wysokiej jakości komponentów wpływa też zdecydowanie na późniejsze użytkowanie zlewozmywaka i jego żywotność. Kupując dobrej jakości zlew kuchenny nie muszą się Państwo obawiać problemów z czyszczeniem zlewozmywaka, przebarwieniami czy zarysowaniami. Jedynym "zagrożeniem" może być tu kamień, który jak na innych przedmiotach mającymi kontakt z wodą, może osadzać się na dnie komory zlewozmywaka i ulegać przebarwieniom. Nie jest to zagrożeniem dla samego zlewu a usunięcie osadu jest banalnie proste.
Dobry zlew nie wymaga stosowania drogich preparatów czyszczących - wystarczy na co dzień płyn do naczyń a od czasu do czasu odkamieniacz i zwykły olej jadalny do impregnacji.

Ważnym wyznacznikiem jakości zlewozmywaków granitowych jest też ich cena. Prosty rachunek ekonomiczny wykaże, iż porządny produkt nie może być zbyt tani. Na cenę zlewozmywaka granitowego ma wpływ szereg czynników, takich jak: koszt pracowni projektowej, która stworzy jego oryginalny projekt, koszt profesjonalnych maszyn, technologii i komponentów, które zapewnią najwyższą jakość produktu a także koszt odpowiednich badań, które na bieżąco prowadzone są aby zapewnić bezpieczeństwo produktu.

zlewozmywak granitowy
zlew granitowy

Wybierz najlepszy zlewozmywak granitowy do swojej kuchni!

Efektem ciężkiej pracy, ciągłego rozwoju, mądrego zarządzania procesem produkcji oraz dbałością o najwyższą jakość są zlewozmywaki granitowe polskich firm BRENOR, ANFRA i PROMAR. Sprzedajemy je już od ponad dekady i od początku cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących.